Palielini savu harizmu, iemācoties klausīties

Vīrieši vienas diena laikā pasaka vidēji 7000 vārdus.. Sievietes - 20 000 vārdus.
Tātad - mēs visi runājam daudz. Jautājums ir - cik, no šiem pateiktajiem vārdiem, mēs sadzirdam? Lasi tālāk un uzzini, kā trenēt klausīšanās prasmes
Ir pierādīts, ka viena no harizmātiska cilvēka pamata iemaņām ir prasme klausīties un patiešām sadzirdēt. Atceries pēdējo reizi, kad sarunājies ar kādu, kurš patiešām bija ieinteresēts tajā ko saki. Patīkami, vai ne? Un tagad atceries, kad sarunājies ar kādu, kura skatiens sarunas laikā ieslīdēja telefonā. Vai arī ar kādu, kurš tevi pārtrauca, nesagaidot tava pateiktā teikuma beigas. Nepatīkami, vai ne?
Tieši tava klausīšanās prasme lielā mērā izšķir to, vai tavs sarunu biedrs vēlēsies klausīties tevī.
Tāds, lūk, apburtais loks - klausies, lai tiktu uzklausīts.

Izklausās bezgala vienkārši. Un tā arī ir, līdz mirklim, kad sākam savas klausīšanās prasmes kritiski novērtēt.
Lūk viens treniņš no improvizācijas teātra tehnikām, kas gan parādīs Tavas klausīšanās prasmes, gan arī palīdzēs tās trenēt un padarīt labākas.

Treniņš:
Sarunājoties ar kādu cilvēku, atbildi viņam veido tā, lai tā sāktos ar to burtu, ar kuru beidzās viņa teiktais. Tātad, tev jānoklausās viss līdz galam, līdz izdzirdi pēdējā pateiktā vārda pēdējo burtu. Un tikai tad tu vari sākt domāt un teikt savu atbildi. 
Piemērs:
- Labrīt, Viestur! Kā brīvdienas?
- Sveiks, lieliskas, paldies ka pavaicāji! Biju izbraucis ar laivām.
- Mīļais Tētīt, šajos laikapstākļos? Nenosalāt?
- Termometra stabiņš tiešām rādīja tuvu nullei, bet labs apģērbs dara brīnumus :)
- Skaidrs, pastāstī vairāk!
- Klausies arī, tātad, izbraucām sešos no rīta un .....

Piemērā aprakstīts treniņš, kurā abi sarunu partneri zina šos noteikumus. Šādi sarunājoties treniņa apstākļos ievērosi, cik grūti ir sniegt ātru atbildi. Tas ir normāli, jo esam pieraduši sākt domāt savu atbildi, pirms noklausāmies sarunu biedru līdz galam. Tagad tu vari pamanīt cik daudz no sarunas varam palaist garām, jo neklausāmies līdz galam. Jo vairāk un biežāk veiksi šādu sarunas treniņu, jo ātrāk varēsi atbildēt sarunu biedram.Tavi ieguvumi ir divi:
1. tu tiešām dzirdi visu, kas tiek pateikts
2. tu iemācies domāt un reaģēt daudz ātrāk

Kad treniņā sāk izdoties, pamēģini šo praksi izmantot dzīvē, kur sarunu partneris nezina, kā tu veido savu atbildi. Ļaujies tam, ka saruna aizvirzās ne tur, kur sākotnēji esi plānojis. Iespējams, tas būs pat labāk!

Pamēģini, patrenējies un kļūsti par daudz labāku klausītāju. Tātad - kļūsti harizmātiskāks.
[Vēlies turpināt trenēt šīs prasmes: ieskaties šeit]

Lasīt tālāk

TAVA HARISMA

Charisma, tulkojumā no grieķu valodas nozīmē - dāvana, labvēlība. Tas nozīmē, ka par harismātiskiem cilvēkiem uzskatām tādus, kuri mums kaut ko dod. Kaut ko, kas ir tajā mirklī aktuāls, svarīgs vai nozīmīgs.
Ikviens no mums spēj būt harismātisks. Ikvienam no mums ir iespējams apzināti paspilgtināt tās savas prasmes un īpašības, kas ir pamatā mūsu dabiskajam harismas veidam. Uzaicinu Tevi to uzsākt jau šodien!

Lūk, Olīvijas Hopsas Kabānes definētie četri populārākie harismas veidi:

FOKUSĒTĀ HARISMAJa Tev dabiski piemīt fokusētā harisma, tas nozīmē, ka esi labs un empātisks klausītājs. Tu spēj būt klātesošs sarunā un cilvēki ir gatavi Tev uzticēties. Viena no Tavām dabiskajām īpašībām ir spēja būt patiešām klātesošam sarunā. Tu esi ieinteresēts tajā, ko Tev saka. Tu to parādi kā ar ķermeņa valodu, tā ar vārdiem un mīmiku.

VIZIONĀRA HARISMAVizionāra harisma ir balstīta ļoti spēcīgā ticībā kaut kam konkrētam. Idejai, cilvēkam, notikumam, reliģijai, produktam u.t.t. Ja Tu patiesi esi aizrāvies ar kādu ideju un stāstot par to Tev mirdz acis un aizmirstas viss pārējais uz pasaules, tad zini, ka tajā brīdī Tev piemīt vizionāra harisma. Pamata īpašība ir ticība un aizrautība.

LABESTĪBAS HARISMALabestības harisma līdzinās vecāku beznosacījumu mīlestībai. Ja Tev tāda piemīt, tad Tu cilvēkiem sev blakus liec justies pieņemtiem. Viņu rīcība un statuss netiek vērtēti. Tev katrs cilvēks ir vērtīgs pats par sevi. Tu neesi nosodošs, gluži otrādi, Tu esi pieņemošs un saprotošs. Tava pamata īpašība ir rūpes par citiem. Tev ir svarīgi, lai cilvēki justos labi. Tev vienmēr pirmajā vietā būs cilvēks, nevis problēma vai materiālās lietas.
AUTORITATĪVĀ HARISMAAutoritatīvajai harismai mēs dabiski sekojam jau no bērnības. Tā ir ļoti noderīga krīzes situācijās. Ja Tev piemīt autoritatīvā harisma, Tu esi par sevi pārliecināts, tieši tāpat, kā esi pārliecināts par to ko saki. Cilvēki Tevī klausās un tic Tavai ekspertīzei. Visdrīzāk viņi sekos baiļu, nevis iedvesmas vadīti. Pamata īpašība ir pārliecība par sevi. Autoritatīvs nenozīmē, ka šis cilvēks nepārtraukti komandē. Autoritatīvs nozīmē, ka cilvēks par sevi (savām zināšanām, rīcību) ir absolūti pārliecināts un drošs. Tas ir redzams viņa ķermeņa valodā viņa mīmikā un dzirdams vārdos.

Neviens no šiem harismas veidiem nav ne labs, ne slikts. Tāpat arī nav viena pareizā. Tie visi var un spēj aizraut cilvēkus. Tāpat kā katrs no tiem ir noderīgs dažādās situācijās. Pārlasi šos harismas veidus un padomā, kurš no tiem vislabāk atbilst Tavai personībai. Kurš izklausās pēc Tavas dabiskās pieejas sarunājoties un socializējoties? Pilnveidojot savas prasmes, vienmēr izcel un pastiprini tieši savas stiprās puses. To pašu dari ar harismu. Apzināti izvēlies pielietot savā ikdienā tās Tavas prasmes, kuras atbilst Tavam harismas veidam.

Tev nav jāizšķiras par vienu veidu. Ir normāli, ja redzi sevi katrā no šiem veidiem.


Atbildi uz sekojošiem jautājumiem:

 1. Kuru harismas veidu es jūtu kā sev tuvāko?
 2. Kuras manas īpašības par to liecina?
 3. Kādās situācijās tas visbiežāk ir novērojams?
 4. Kurā mirklī šodien es apzināti patrenēšu izmantot šo harismas veidu (šo savu īpašību)?
 5. Ko es novēroju sarunas partnerī pēc tam, kad biju izmantojis šo harismas veidu?


Lasīt tālāk

Harisma: klātesamība sarunā

Viens no visjaudīgākajiem un arī vienkāršāk izmantojamiem harismas rīkiem ir klātesamība sarunā.

Padomā, kā Tu jūties, kad Tavs sarunas partneris Tevī patiesi un ar interesi klausās. Ļauj minēt - saprasts, novērtēts, uzklausīts, cienīts. Ikviens no mums vēlas šādi justies. Tieši tādēļ, ja Tu savam sarunas partnerim parādi, ka viņa viedoklis Tev ir svarīgs un interesants, Tu pats viņa acīs kļūsi harismātisks.

Citiem vārdiem sakot, viņš vēlēsies ar Tevi sarunāties vēl. Viņš vēlēsies uzzināt arī Tavu viedokli. Un, dzirdot, ka Tevis teiktajā skan viņam svarīgi atslēgas vārdi, Tavs sarunas partneris Tev uzticēsies.

Atceries, ka charisma no grieķu valodas nozīmē dāvana? Tieši tikt uzklausītam un sadzirdētam ir dāvana, kuru Tu pasniedz sarunas partnerim, lai iegūtu viņa labvēlību.


"Viena no patiesākajām cieņas formām ir patiešām klausīties tajā, kas otram ir sakāms"

Bryant H. McGill

Ļoti bieži mēs cilvēku neklausāmies, lai sadzirdētu. Mēs klausāmies, lai pateiktu savu taisnību. Tajā kā fokusētās harismas pamata īpašība bija minēta - klātesamība. Savukārt, labestības harismai - rūpes. Abi šie harismas veidi jo īpaši pieprasa klātesošu un nevērtējošu klausīšanos.  Lai Tavs sarunas partneris zinātu, ka Tu viņā klausies, ir svarīgi, ka ik pa laikam atkārto kaut ko no tā, ko viņš ir teicis. Savukārt, lai viņš būtu pārliecināts, ka Tu viņu patiešām saproti (pārnestā nozīmē - vai jūs patiesi runājat vienā valodā), viņam ir jādzird, ka izmanto tos pašus vārdus.

Patrenē šo prasmi šodien sekojoši:

 1. Sarunājoties ar kādu, patiešām uzklausi viņu līdz galam. Neizdomā savu atbildi, pirms sarunas partneris ir beidzis runāt.
 2. Atbildot sarunas partnerim, izmanto 3 vārdus, kurus viņš ir pateicis. Šādi Tu liksi viņam saprast, ka viņš ir sadzirdēts.
Lasīt tālāk

Harisma un emocijas

Runā, ka nav nekā sliktāka par pilnīgu vienaldzību. Ne silts, ne auksts. Ne cepts, ne vārīts. Kaut kas pa vidu. Pelēks.

Savukārt, ja cilvēks izraisa emocijas, viņš izraisa arī viedokli.

Tavās interesēs ir, lai šis viedoklis virzītu cilvēku uz Tevis iecerētu rīcību. Tieši tādēļ būtiska ir spēja emocionāli saslēgties ar sarunas partneri vai publiku.


Emociju izmantošanai ir virkne dažādu treniņu. Tev šodien piedāvāju treniņu, ko izmanto mīmi. Šī tehnika ļoti precīzi palīdz izmantot ķermeņa valodu, lai nodotu vai paspilgtinātu emociju.

Tu taču zini, cilvēki no tā, ko Tu saki ar vārdiem, uztver vien 8-10%. Tieši ķermeņa valoda ir tā kuru cilvēki patiesi klausās. Un ne tikai cilvēki, arī dzīvnieki lasa mūsu ķermeņa valodu. Padomā, kad Tev Tuvojas nikns suns. Viņš klausīs Tavam "labs sunītis..." vai savu rīcību veiks, reaģējot uz Tavu ķermeņa valodu? Spēja lasīt ķermeņa valodu mums ir asinīs.


Tātad mīmu tehnika māca sekojošo. Četras pamata emocijas:


Ķermenis virzās uz augšu. Mēs izstiepjamies, zods viegli pacelts, lūpu kaktiņi uz augšu. Pat acis mazliet veras uz augšu. Nostājies spoguļa priekšā un stāsti sev kādu priecīgu ziņu. Maksimāli vērs uzmanību uz to, lai Tavs ķermenis virzītos uz augšu. tu ievērosi, ka patiesi sāc justies priecīgi. 
SKUMJASĶermenis virzās uz leju. Pleci uz leju, lūpu un acu kaktiņi uz leju. Acu skatiens uz leju, rokas gar sāniem, uz leju. Pamēģini tikai iedomāties kaut ko skumju. Domā par skumjo un notupies uz grīdas. Apķer ceļgalus ar rokām, galvu noliec uz leju. Tu sajutīsi, ka patiesi paliec skumjš. Saglabā šo sajūtu, piecelies, ieskaites spogulī un pasaki to ko tikko domāji. Izstāsti skumjo stāstu. Tu dzirdēsi, ka pat Tava balss intonācija automātiski ir atšķirīga no priecīgās vai ikdienišķās.
BAILESĶermenis atkāpjas, virās atpakaļ. Kakls un galva mazliet atvirzās atpakaļ. Acis tramīgi skatās uz sāniem. Rokas izstiepjas uz priekšu, lai mūs it kā pasargātu no kaut kā, priekšā esoša un biedējoša. Stāsti par sevi šādā pozīcijā. Stāsti par ko tu baidies ikdienā. tu ievērosi, kā vārdu izvēle un tonis mainās. Tavs sacītais pieskaņojas emocijai un Tu to patiešām sāc sajust.
DUSMASĶermenis virzās uz priekšu, pleci uz priekšu, skatiens mazliet caur pieri, stingri skatās uz priekšu. Rokas savilktas dūrēs. Pat lūpas mazliet sakniebtas, izvirzītas uz priekšu. Stāsti, par ko esi dusmīgs. Stāsti visu ko par to domā. Tu ievērosi, ka pat žesti dabiski grib virzīties uz priekšu. Tu arī sajutīsi patiesas dusmas.
Kā un kad šo pielietot:
 1. Lai emociju nodotu, tā pašam ir jāsajūt. Izmanto savu ķermeni, lai liktu sev emociju sajust tad, kad nepieciešams.
 2. Dusmas var nodot, kad vēlies iedvesmot uz rīcību. Tās nav dusmas uz cilvēku ar kuru runā, bet uz kādu trešo. Visbiežāk - problēmu vai netaisnību. Šāda dusmu nodošana var iedvesmot cīņai pret "trešo" kas ir netaisnība vai problēma.
 3. Skumjas Tu izmanto, kad vēlies būt empātisks un just līdzi kādam. Tev pat nav nekas jāsaka, ja Tava ķermeņa valoda vēstīs skumjas, cilvēks jutīsies sadzirdēts un atbalstīts. Viņš atļaus pats sev izskumt.
 4. Prieku arī izmanto, lai iedvesmotu. Parasti uz īstermiņa rīcību, uz entuziasmu, kas nepieciešams tagad. Prieku izmanto arī, lai nodotu uzslavas, pagodinājumu. Lai cilvēks justos lepns par paveikto.
 5. Bailes izmanto, lai kādam citam liktu būt uzmanīgam. Stāstot brīdinošu informāciju, tieši ķermeņa valodas izpausme liks klausītājam to uztvert nopietnāk.
Lasīt tālāk