Pētījums: kā improvizācija ietekmē radošuma spējas

Pavisam svaigi secinājumi - tikai pirms nepilniem diviem mēnešiem, 21. aprīlī, Journal of Creativity in Mental Health jaunākajā publikācijā vācu pētnieku komanda prezentējusi rezultātus savam pētījumam.
Tajā viņi metušies izpētīt, vai un kā improvizācijas teātra tehniku treniņi palīdz radošuma spēju attīstīšanā.
Nevienu improvizatoru nepārsteigtu rezultāti!
Īsumā, jā, palīdz.

Taču kā tieši, un kāds bija pētījums?

Tātad.
Pētījumā kopumā piedalījās 58 cilvēki.
30 no tiem sešu nedēļu garumā piedalījās iknedēļas improvizācijas treniņos (bez priekšzināšanām). Viena treniņa ilgums bija divas stundas.
Paralēli tam, pārējie 28 cilvēki pārstāvēja kontrolgrupu un dzīvoja savu dzīvi bez treniņiem.

Pētnieki abām grupām pirms un pēc šīm sešām nedēļām lūdza aizpildīt anketas un aptaujas, kas mēra dalībnieku:
  • radošumu,
  • apzinātību,
  • pieņemšanu,
  • pašvērtējumu,
  • produktivitāti,
  • psiholoģisko noturību (resilience).

Visi tie dalībnieki, kuriem šo nedēļu laikā dzīvē parādījās papildus stress, tika izņemti no pētījuma.

Rezultāti? 

Improvizācijas treniņus apmeklējušai grupai pēc 6 nedēļām uzlabojās rezultāti tādās pētījumu sadaļās kā radošums un pašvērtējums.
Precīzāk: aptaujās un anketās bija iekļauti uzdevumi kuri pārbauda cilvēka spēju radīt vairākus un dažādus jaunus risinājumus problēmām. 

Paši autori komentē, ka pētījuma rezultāti rāda improvizācijas pozitīvo ietekmi uz mūsu spēju izlausties no ierastajiem uzvedības modeļiem un paskatīties uz pasauli no jauniem leņķiem.

To varam apliecināt arī mēs - šis ir viens no biežākajiem teikumiem, ko dzirdam nodarbībās :)

Otrs, par pašvērtējumu. Anketās bija sagatavoti jautājumi un uzdevumi, kas pētīja specifisku pašvērtējuma daļu - ticību sev un savām spējām. Arī šajā punktā improvizāciju apmeklējušie uzrādīja labākus rezultātus, nekā kontrolgrupa.

Pārējās sākotnēji pētītajās prasmēs, iezīmēs un spējās, rezultāti būtiski neatšķīrās (apzinātība, pieņemšana, produktivitāte, psiholoģiskā noturība (resilience).).

Protams, mēs paši labprāt uzzinātu, tieši kādi uzdevumi dalībniekiem bijuši improvizācijas nodarbībās.
Kāpēc?
Improvizācijas uzdevumu ir daudz, un rezultātus arī, piemēram, pārējās pētījuma sadaļās un prasmēs var būt ietekmējis tas, ko tieši šie dalībnieki ir darījuši nodarbībās.

Tāpat arī jāņem vērā, ka šis ir bijis tikai viens pētījums ar salīdzinoši mazu dalībnieku skaitu. Pētījumu ēra improvizācijā ir tikai sākusies.

Tomēr ir prieks, ka pasaulē arien vairāk parādās pierādījumi tam, ko katrs improvizators ir izjutis uz savas ādas - regulāri, precīzi mērķēti improvizācijas treniņi attīsta dzīvē noderīgas spējas, kuras sākumā šķiet neiespējami attīstīt.

Kā tas iespējams?
Improvizācijas treniņi notiek, maksimāli iedarbinot visu mūsu potenciālu - vienlaicīgi savienojot darbībā gan ķermeni, gan prātu, gan runu. Arī iztēli.

Līdz ar to, caur spēli mēs iemācāmies, ka:
  1. jā, mūsos mīt liels potenciāls,
  2. īstenībā mēs labi vien tiekam galā ar neparedzētām situācijām,
  3. un prāts ar ķermeni vienmēr glabā neskaitāmas iespējas, no kurām tikai jāizvēlas, kad pienācis laiks spontāni rīkoties un domāt jaunus risinājumus.

Komentāri

Email again:

Iepriekšējā

Pētījums: improvizācijas treniņi samazina uztraukumu

Nākamā

5 jautras tradīcijas taviem Līgo un kā tās padarīt mūsdienīgas

Dalīties ar šo rakstu