Kā sevi veiksmīgi prezentēt 30-90 sekundēs jeb lifta runa

Nosaukums "lifta runa" (elevator pitch) radies kā vizuāls apraksts situācijai, kurā Tev ir iespēja īstajam cilvēkam sevi prezentēt ļoti ierobežotā laikā.
Tā ir veiksme šo cilvēku satikt. Jautājums ir - vai šo veiksmi, kura nav garāka par 30-90 sekundēm, spēsi izmantot savā labā.
1. Saproti, kas Tu esi
Jautājumi, uz kuriem Tev jāatbild, veidojot īso sevis aprakstu. Šo var attiecināt tieši tāpat arī uz uzņēmumu, kuru Tu prezentē.
Kas Tu esi?
Ko Tu dari?
Ko Tu dari izcili?
Kā Tavs "izcili" var noderēt man?
Ko Tu vēlies?

Nākamais solis ir izveidot atbildi uz katru no šiem jautājumiem. Skan vienkārši, vai ne? Mazliet sarežģīsim. Atbildei jābūt viena nepaplašināta teikuma garumā. Ideāli, ja tie ir 2-3 vārdi.

➡️Lūk tehnika no improvizācijas teātra treniņiem, kas Tev palīdzēs.
Ņem pēc kārtas augstākminētos jautājumus un darbojies sekojoši:
 1. Uzliec uz telefona 1 minūtes laika atskaiti (ar signālu beigās)
 2. Izstāsti pilnā vienā minūtē savu atbildi uz jautājumu
 3. Atjauno laika atskaiti, šoreiz uz 30 sekundēm
 4. Izstāsti vēlreiz atbildi uz to pašu jautājumu, šoreiz izmet ārā to, kas šķiet mazsvarīgāks. Iekļaujies visās 30 sekundēs (nemēģini izdarīt ātrāk)
 5. Atjauno laika atskaiti uz 15 sekundēm
 6. Atbildi uz to pašu jautājumu vēlreiz, vēl vairāk atmetot lieko
 7. No savas pēdējās atbildes izveido tikai vienu teikumu (vai pāris vārdus), kas atbild uz jautājumu.
 8. Pieraksti rezultātu uz lapas
Kad esi šo izdarījis ar visiem jautājumiem, paņem savu lapu un aplūko atbildes.
Tavā priekšā ir īsas frāzes un atslēgas vārdi, kas atbild uz nepieciešamajiem jautājumiem un sniedz pašu būtiskāko informāciju.
Šis solis ir būtisks, lai vēlāk savu īso prezentāciju Tu varētu pielāgot gan 30 sekundēm, gan 90 sekundēm.

2. Izveido aizraujošu stāstu
Nākamais solis ir no šī visa izveidot aizraujošu stāstu. Tev ir jāuzbur aina sava klausītāja galvā, kas veidojas secīgi, kā stāsts. Tas palīdzēs daudz veiksmīgāk vēlāk atcerēties Tevis teikto.
Šim stāstam par pamatu vari izmantot klasisko pasaku struktūru:
 • Ievadā ir skaista, aprakstoša tagadne un galvenais varonis (Kas Tu esi un ko Tu dari)
 • Turpinājumā parādās ļaunais tēls (Kā Tu vari palīdzēt man)
 • Ievadā minētais galvenais varonis ierodas un ar savām superspējām uzvar ļauno tēlu (Ko Tu dari izcili)
 • Laimīgas beigas (Ko Tu vēlies)
3. Izvairies no nevajadzīgā
Lai Tevi saprastu un laiks tiktu izmantots veiksmīgi, izvairies no sekojošām kļūdām:
 • runāt pārāk ātri, lai paspētu pateikt vairāk
 • izmantot specifiskus un sarežģītus terminus, akronīmus, saīsinājumus vai sarunvalodas izteicienus
 • runāt kā robotam (iemācīts teksts, kas netiek pielāgots cilvēkam ar kuru sarunājies. Nav emociju, nav vienkāršuma, nav cilvēcības)
 • nepaņemt līdzi vizītkarti (nebūs laika pierakstīt Tavu telefona numuru vai atrast tevi sociālajos tīklos)
4. Iekļauj atslēgas vārdus un esi elastīgs
Tavā stāstā jāiekļauj ne tikai tie atslēgas vārdi, kas izkristalizējās pirmajā punktā un kodolīgi raksturo Tevi un situāciju, bet arī tie, kas ir būtiski Tavam sarunas biedram. Esi tik precīzs cik iespējams. Nemelo.
Atslēgas vārdiem jāiekļauj nozari vai tēmu, kas sarunu biedram ir būtiska
Piemēram: efektivitāte, produktivitāte, ieguvums, lojalitāte, kvalitāte, ātrums u.c.

Atslēgas vārdam ir jāatbild uz jautājumiem, kas svarīgi Tavam sarunas partnerim, tādēļ, pēc iespējas, izzini cilvēku ar kuru sarunājies.
Arī sarunas laikā Tu vari uzdot jautājumu (ar ātrām, slēgtām atbildēm - jā/nē un tml.). Sarunas laikā Tu vari vērot viņa reakciju, pamanot, kas šķiet būtisks un, kas garlaiko. No atbildēm un reakcijām, pielāgo savu stāstu. Sagatavo jau iepriekš vairākas viena stāsta versijas (biežāk, pamainot piemēru - aprakstošo situāciju, ko Tu spēj atrisināt)

Un galvenais - atstāj savu ego mājās. Esi ieinteresēts sarunu biedrā un neaizraujies ar sevis slavināšanu. Esi vienkāršs un atvērts.

5. Iedvesmojies no labām runām
Paklausies labas lifta runas, klausies, kā to dara Tev apkārtesošie. Mācies gan no labajiem, gan sliktajiem piemēriem.
Lūk, piemērs, kā es mēdzu stāstīt par savu uzņēmumu. Šis ir 90 sekundēm.
Sveiki, mani sauc Aija un esmu uzņēmuma "Runas Rāmis" izveidotāja un vadītāja. Ziniet, iepriekš esmu strādājusi dažādu departamentu vadībā. Un Jūs jau zināt, ka vadītājam nākas daudz strādāt ar savu cilvēku attīstību. Tad nu lūk, es arī meklēju dažādas apmācības saviem darbiniekiem. Un tiešām atradu brīnišķīgas mācības. Tajās bija ļoti zinoši pasniedzēji, pareiza un laba teorija, precīzi piemeklēti praktiskie uzdevumi. Tiešām ļoti labas mācības. Tikai tad, kad paiet aptuveni mēnesis, notiek... kas? Tieši tā. Tā iedvesma un dzirkstele, ko deva mācības, pazūd. Zināšanas netiek izmantotas. Labi, ja maza daļa tiek pielietota. Jo, būsim godīgi, kurš no mums grib mainīties? Mums ir ērti darboties tā, kā esam pieraduši. Un tad man, kā vadītājam ir sajūta, ka nauda izmesta vējā un budžets izmantots nelietderīgi.
Es meklēju risinājumu un to arī atradu. Ziniet kur? Savā otrajā dzīvē. Es jau 20 gadus esmu improvizācijas teātra aktrise. Un, izrādās, šīs lietas ir apvienojamas! Pasaulē to zin jau kādu laiku un tagad esmu to ieviesusi Latvijā. Tehnikas ar kurām mēs improvizatori trenējamies, var pielāgot un izmantot tam, lai trenētu konkrētas prasmes ikvienam cilvēkam.
Līderība, cilvēkvadība, radošums jaunu produktu un projektu izstrādei, komunikācija, sadarbība. Tās visas ir prasmes kuras reāli iespējams apgūt, caur improvizācijas teātra spēlēm padarot tās par ikdienas ieradumu. Runājot zinātniskiem vārdiem - izveidot jaunus neironu savienojumus mūsu galvās. Visaktuālākā šobrīd, piemēram, ir lēmumu pieņemšana situācijās, kad nav visa informācija un atbildības uzņemšanās. Gan jau esat pamanījuši, vai ne? Lūk, izmantojot šāda veida apmācības ne tikai nauda netiek izsviesta vējā un palielinās darbinieku produktivitāte, bet pieaug arī lojalitāte un pozitīvais noskaņojums darbiniekos.

Savukārt, šis ir 30 sekundēm:
Sveiki, mani sauc Aija un es esmu apmācību uzņēmuma "Runas Rāmis" vadītāja. Esmu atradusi risinājumu nepatīkamajai situācijai, ka apmēram mēnesi pēc lieliskām darbinieku attīstības apmācībām iegūtā iedvesma ir beigusies un zināšanas netiek pielietotas. Izmantojot improvizācijas teātra tehnikas, apmācībās tiek izveidotas īstas, jaunas prasmes. Ieguldījums rezultējas ilgtermiņā uzlabotā produktivitātē. Pēc 20 improvizācijas teātrī pavadītiem gadiem varu teikt, ka jo īpaši tas palīdz līderībai, sadarbībai un komunikācijai.

Un visīsākā versija būtu šāda:

Sveiki, mani sauc Aija Iesalniece un es palīdzu satikties improvizācijas teātrim un biznesa videi, lai apmācību laikā darbnieki izveidotu reālas, jaunas prasmes savas profesionalitātes pilnveidošanai un produktivitātes uzlabošanai.

Vēlies attīstīt savu prasmi brīvi improvizēt publiskās runas vai prezentācijas laikā, atstājot iespaidu uz sadarbības partneriem, komandu, vadību?
Raksti mums uz info@runasramis.lv!

Komentāri

Email again:

Iepriekšējā

Kā likuma priekšā,tā arī socializēšanās procesā visi ir vienlīdzīgi. Sarunas par Sarunām 14. epizode

Nākamā

Palielini savu harizmu, iemācoties klausīties

Dalīties ar šo rakstu