Kā noņemt iekšējās bremzes, kad jāģenerē idejas: 3 minūšu tehnika

Kā noņemt blokus, ja ir sajūta, ka esi “iesprūdis”, vai stresa, lielas slodzes dēļ šķiet, ka neko nevar izdomāt?
Šī improvizācijas iesildīšanās tehnika var būt kā īpaši vienkāršs, taču ļo-oti noderīgs glābiņš.
Tā noder ne tikai praktisku risinājumu meklēšanā uzņēmējiem, IT speciālistiem (vai praktiski ikvienam šajos apstākļos), bet arī tā saucamo radošo bloku mazināšanai rakstniekiem un satura radītājiem.


Ko trenē šī tehnika:
 • Tā noņem spiedienu “radīt”, “izdomāt kaut ko interesantu” “izdomāt ko nebijušu”, un vienkārši ļauj būt.
 • Atkārtojot regulāri, asociāciju tehnika palīdz saskatīt savus iekšējos resursus; laist ārā idejas nefiltrējot un mazināt sevis, savu unikālo ideju un izpausmes bloķēšanu.
 • Kad izmēģināsi to pašu darīt grupās, ļoti precīzi, skaidri un vienkārši parādīsies, kā rodas autentiskums, oriģinalitāte (arī komunikāciju nesaskaņas, ja uz to skaties plašāk). Kā? Mums katram dzīves laikā pieredzes, dzīvesvietas, dzīves apstākļu, personības un citu iemeslu dēļ prātā izveidojas informācijas ķēdes, ar kurām automātiski savienojam vairākus konceptus. Ir sarežģītāk izveidot pilnīgi vienādu asociāciju ķēdi 2 cilvēkiem, nekā atšķirīgu. 
Kā jau, iespējams, nojaut, darbosimies ar asociācijām.
Ķeramies pie darba!
Brīvo asociāciju tehnika.

Kas jādara:
 1. Uzliec taimeri uz 3 minūtēm.
 2. Nedomājot iedomājies jebkādu lietvārdu un skaļi sauc pirmo asociāciju, kas Tev rodas no šī vārda (ja nenāk iedvesma, paņem jebkuru vārdu no zemāk esošā piemēra).
 3. Turpini ķēdi visu 3 minūšu laikā, saucot asociāciju pēc asociācijas no pēdējā pateiktā vārda. Lai arī kas, ko pateiktu, ir īstā atbilde, ļaujies. Tam nav jābūt interesanti, smieklīgi vai radoši. Vienkārši ļaujies pirmajam impulsam - treniņš ir ļauties impulsam, nevis izdomāt labāko asociāciju.
Piemēram:
Zobs-sakne-koks-ozols-reps-ķēde-govs-pļava-madara-kosmētika-lūpu krāsa-sarkans-karogs-futbols-piecstūris-ģeometrija-rādāmkoks-lektors-brilles-acs-zīlīte-žurnāls-drukāts teksts-paziņojums-elektrība-skapis-drēbes-pakaramais-uzvalks.

Kam jāpievērš uzmanība
 • Asociācijai jānāk no pēdējā vārda.
 • Centies saglabāt ritmu.
 • Ja kādā brīdī nekas nenāk prātā un prāts "sasalst", ievelc dziļu ieelpu, izelpu un atslābinies, kamēr nākošais vārds iznāk pāri lūpām. Nepadodies, turpini. Pēc laika (un ar praksi arvien ātrāk), iegūsi iekšējo sajūtu, ka nedomā, taču ļaujies informācijai nākt no sevis ārā. Ļaujies brīvajai plūsmai.
 • Ja pieķer, ka sevi labo vai apstājies ritmā, jo tā nelikās "īstā asociācija" - atkal atgriezies pie ritma un trenē pakļauties prāta un vārdus ritmam, nevis vērtēšanai. Šādi arī no dziļumiem iznāk Tavas oriģinālās asociācijas, kuras, cenšoties domāt "pareizi", nekad neatrastu.
 • Pēc intensīvas “bremžu atlaišanas” no brīvajām asociācijām vari piefiksēt, ka nolaidušies pleci, prāts paliek it kā skaidrāks un iedarbināts, taču kontrolētāks, mierīgāks, svaigāks. Parādās brīvības sajūta. Ļoti labi - tas nozīmē, ka procesi notiek :)
Lai izdodas noķert brīvās asociāciju ķēdes brīvības sajūtu! :)

Praktiskas norādes ideju ģenerēšanai:

Brīvās asociācijas arī ir pamats visklasiskākajai prāta vētrai jeb ideju ģenerēšanai komandās.

Pirmajā posmā ideju ģenerēšanas vadītāja uzdevums ir - vadīt komandas asociāciju ķēdi jau par konkrētāku tematu, risinājumu radīšanu, paturot prātā brīvās asociācijas principu.
Tas ir - procesa sākumā, pirmajā ideju, risinājumu ģenerēšanas posmā nav kritikas, idejām jāplūst brīvā formā.

Ja kāds no komandas iespraucas ar “jā, bet (..)” teikumu, jāatgādina, ka šajā posmā drīkst teikt jebko - jo viena ideja, kas varbūt sākumā neder, var atvērt ceļu citai idejai, kura izrādās gala risinājums.

Mācība, ko paņemt līdzi, vienā teikumā

Jo vairāk ļauj būt sev pašam, jo lielāka iespēja, ka caur savu prizmu, savām asociācijām radīsi ko unikālu, kas citiem nav ienācis prātā - jo viņiem ir viņu pieredze, cita asociāciju ķēde.
"Jo vairāk mēs ļaujam sev būt neoriģināliem, jo oriģinālāki mēs kļūstam."
Ja Tevi interesē pētīt šo konceptu dziļāk, iesakām iegrimt improvizācijas "tēva" Kīta Džonstona sarakstītās grāmatās. Vai sekot mums sociālajos tīklos, kur regulāri apskatīsim dabisko radošuma atbrīvošanu ar viegliem vingrinājumiem :)

Savukārt komandās, ģenerējot idejas, jāļaujas katra dažādībai, jo tieši radot brīvības sajūtu katram izpausties savā dabiskajā asociāciju ķēdē un saķeroties vairākām šādām ķēdēm kopā, var rasties patiesi brīnumi.
Tāpēc arī brīvā asociāciju ķēde var darboties kā labs pamats, pie kura atgriezties, kad prāta izpausmēm dažādu iemeslu dēļ atkal ir "uzlikušās bremzes."

Šis ir tikai sākums.
Kad dzīvē ir jānonāk pie praktiska risinājuma, tas vairs nebūs tik vienkārši, vai ne :)
Ja idejas jau plūst, taču vēl joprojām nešķiet, ka atrasta īstā, pārej uz nākošo posmu.
Par to - nākošajā blogā!

Seko mums Instagram un Facebook, lai saņemtu ziņas, kad nākošais blogs būs Tavā rīcībā :)

Komentāri

Email again:

Iepriekšējā

Improvizatora domāšana - īpaša spēja vai ikvienam pieejama prasme?

Nākamā

5 soļi labu attiecību uzturēšanai ar mājiniekiem, sociālās distancēšanās laikā

Dalīties ar šo rakstu