"Jā, un ..." - pieeja, kas izmaina Tavu ikdienu

Mūsu enerģijas rezerves ir ierobežotas, tādēļ, gluži loģiski, mēs mācāmies pateikt "Nē". Galu galā, lai būtu produktīvs, ir jāspēj pateikt "nē".
Vai esi kādreiz pievērsis uzmanību tam, cik bieži pasaki nē? Ne vienmēr tam ir jābūt burtiski pateiktam "nē". Ļoti bieži tā ir attieksme vai reakcija uz kādu situāciju, notikumu. Atteikšanās to pieņemt kā vērtīgu, kā reālu vai kā noderīgu.
Pirmā lieta, ko iemāca improvizācijas teātra aktieriem ir vienmēr teikt "JĀ". Iemesls tam ir gaužām vienkāršs - "Jā", tā ir virzība uz priekšu. "Nē" tā ir apstāšanās. Un, ja Tu kādreiz esi bijis improvizācijas teātra izrādē, tad zini, ka lielākoties etīdes ir tikai pāris minūtes garas. Tātad ir jābūt dinamikai un ātrai virzībai uz priekšu.

Kad jaunais improvizators ir iemācījies teikt "jā" (un tas tiešām bieži ir grūtāk, kā izklausās. Mēs pat nenojaušam cik pieraduši esam visu noraidīt un vērtēt negatīvi), viņam māca pielikt klāt "UN". Tas nozīmē, ka:

1) ar "JĀ" tu apstiprini, ka pieņem piedāvājumu no otra aktiera, lai kāds tas būtu
2) un ar "UN" tu to papildini. Iedvesmojoties un balstoties uz skatuves partnera ieteikumu, Tu tam liec klāt kaut ko no sevis, lai ideju virzītu uz priekšu, attīstītu.

Šādā veidā arī rodas negaidīti notikumi etīdēs un virzība, kuru nav iepriekš izplānojis ne skatītājs, ne aktieris. Tīra, spontāna improvizācija.

Kādēļ šo pieeju ir vērtīgi izmantot arī ikdienā?
Tu taču zini slaveno teicienu: "Ja vēlies nokļūt tur, kur vēl neesi bijis, izvēlies ceļu, pa kuru vēl nekad neesi gājis"
Situācijas notiek visnegaidītākās. Un, visai bieži, šīs negaidītās situācijas pilnīgi neiet kopā ar dienas plānu, kuru bijām iepriekš sastādījuši. Tās mēdz mūs izsist no sliedēm, mēs atsakāmies tām teikt "JĀ". Mēs mēdzam sadusmoties, kas tas ir noticis atkal ar mani, vai ignorēt kādu situāciju. Mēs arī mēdzam pieņemt, ka šī sarunas biedra vai kolēģa ideja nekam neder un, ja pateikšu tai NĒ, tas manu ideju vai viedokli padarīs vēl stiprāku.
Ar šādu pieeju nav iespējams iet pa ceļu, pa kuru nekad neesi gājis. Neviena jauna ideja nerodas no vārda "nē".

"Jā, un..." dod iespēju ienākt Tavā ikdienā kaut kam tādam, ko Tu domādams nebūtu izdomājis.
⇨ Pieņemot neparedzamu situāciju, kā faktu un tad,
⇨ balstoties tikai uz šo situāciju pilnībā (pieņemot to un nenoraidot)
⇨veidot savu nākamo rīcību (atbildi, reakciju, izvēli),
⇨ tu būsi ieguvis jaunu, neplānotu notikumu šodienā (ideju, jaunu produktu/projektu, uzlabotas attiecības, labāku pašsajūtu, nekad nenogaršotu ēdienu - tas var būt jebkas)

Sāc ar mazām lietām, sāc ar to, ka Tu pievērss uzmanību Tam, kuru izvēli Tu veic:
- noraidīt
- pieņemt

Tad apzināti izvēlies pieņemt un īsteno ideju vai domu, kas tālāk rodas no šīs situācijas pilnīgas pieņemšanas.

Pēc tam pamazām palielini likmes un izmanto šo pieeju arvien biežāk.
Ar laiku Tu pamanīsi, ka tāda rīcība Tev kļūst automātiska un atver daudz vairāk iespēju, kā līdz šim.Komentāri

Email again:

Iepriekšējā

Lai realizētu savu ideju dzīvē: runā, negaidi un nebaidies lūgt palīdzību. Podkāsta 6.epizode

Nākamā

Improvizācija pāriem - KAS TAS IR?

Dalīties ar šo rakstu