Improvizatora domāšana - īpaša spēja vai ikvienam pieejama prasme?

Ko nozīmē “Improvizatora domāšana”?
Viena no improvizācijas teātru skatītāju šaubām, ko esmu dzirdējusi visbiežāk, ir – vai tas tiešām nav iestudēts?

Šķiet neticami, ka improvizatori uz skatuves spēj radīt stāstus un notikumus, šķietami, no nekā. Vēl kāds malds ir par to, ka labam improvizatoram ir vienmēr jāstāsta joki, jācenšas būt smieklīgam.

Patiesība ir tāda, ka improvizatoram ir “vienkārši” jābūt sev pašam. Vārds “vienkārši” ne velti ir ielikts pēdiņās, jo

būt 100% autentiskam, patiešām tādam kāds Tu esi, turklāt visu acu priekšā, uz skatuves, ir viena no šausminošākajām un baisākajām pieredzēm daudzu cilvēku prātos.

Tomēr, ikviens improvizators apstiprinās, kādu prieku un absolūtu kaifu tas patiesībā rada. Tad, kad izdodas pārkāpt pāri šīm bailēm atklāties kļūst ārkārtīgi viegli un brīvi. Tieši tā ir tā maģija, kas daudziem neļauj pamest improvizācijas pasauli, kad tā ir iepazīta. Gan tiem, kas spēlē uz skatuves, gan tiem, kas pievienojas dažādām nodarbībām, kursiem un treniņiem, kuros izmanto improvizācijas teātra tehnikas.

Kādēļ tas pārsteidz un sajūsmina skatītāju?
Tieši tāpēc, ka tas ir patiess. Redzi, visu, ko var izdomāt, to skatītājs jau būs izdomājis. Bet to, kā reaģēs, domās un darbosies konkrētais aktieris, vienkārši esot viņš pats, to nevar izdomāt. Un tas pārsteidz. Savukārt, pārsteigums, bieži ved pie smiekliem (ne velti visas anekdotes beidzas ar pārsteigumu, kaut ko negadītu).

Kā tas tiek pielietots dzīvē?
Ko nozīmē “vienkārši būt sev pašam”? Manā iztēlē tas ir kaut kas ļoti līdzīgs meditācijai. Meditācija nozīmē būt “šeit un tagad”, šajā mirklī būt 100% kontaktā pašam ar sevi. Meditācijas mēdz būt dažādas. Patiesībā, jebkas, kas mūs ieliek absolūtā tagadnes stāvoklī (sportošana, gleznošana, muzicēšana), ir uzskatāms par meditāciju. Absolūtu klātesamību.

Tieši tās pats princips darbojas improvizācijas teātrī. Improvizatoram ir jāspēj būt absolūti klātesošam situācijā, kā arī pilnīgā kontaktā pašam ar sevi. Jāspēj būt atklātam un godīgam par savām domām, uzskatiem, asociācijām un, jāspēj acumirklī, bez sevis kritizēšanas un domas “ko gan citi padomās?” reaģēt tā, kā viņš patiesi reaģētu. Nevis tēlot, nevis izdomāt un darīt to, kas patiktu citiem vai sasmīdinātu skatītāju. Tikai patiess autentiskums.

Un tieši šajā mirklī “vienkārši” vairs nav nemaz tik vienkārši. Pirmkārt, mēs nemaz tik labi sevi nepazīstam. Otrkārt, mēs mēdzam sev mānīties. Treškārt, mēs paši sev esam vislielākie kritiķi un bremzētāji. Ceturtkārt, atverot pimro reizi nekontrolētu spontanitāti, ārā var iznākt kaut kas ne pārāk glīts. Piektkārt,... tā varētu turpināt vēl un vēl. Tādēļ par lielisku improvizatoru nekļūst vienas dienas laikā. Tas ir process, kurā mēs iemācāmies sevi saprast, sevi nebloķēt, pieņemt realitāti tādu kāda tā ir. Tai skaitā arī savus skatuves partnerus, situāciju un notikumus. Bez visiem “kā būtu, ja būtu” un “nu tad kad notiks tas, nu tad gan es iesaistīšos” un tml. replikām galvā.

Labā ziņa – šis process ir diezgan jautrs un aizraujošs. Jo to visu mēs trenējam kopā ar tādiem pašiem kā mēs. Turklāt, tas tiek darīts ar dažādu spēļu un īpašu sadarbības tehniku palīdzību.

Vislabākā ziņa - šīs metodes un spēles ir pieejamas ikvienam. Tev nav jākļūst par improvizatoru, lai spētu tās pielietot savā ikdienā (kā darbā, tā pribātajā dzīvē). Vienalga vai To sauc par – pielietojamo improvizāciju. Treniņi, kas palīdz tev kļūt klātesošam, iepazīt sevi saaudzīgā un aizraujošā veidā, iegūt jaunas prasmes un spēt pieņemt visu apkārt notiekošo tieši tādu kāds tas ir. Pēc tam, izmantojot savu pieredzi, prasmes un personību, veidot tādu rezultātu, kādu Tu vēlies!
Neapjkut, bet gan izmantot iespēju. Nenobremzēt sevi, bet gan izbaudīt procesu. Nenobīties, bet gan sasniegt vēl nesasniegto. Iedvesmot, galvenokārt, jau pats sevi! 

Kā to apgūt?
1. Vari atrast virkni ar tehnikām un spēlēm bez maksas - mūsu bloga ierakstos.
2. Vari izmantot jau esošos tiešsaistes kursus konkrētu prasmju attīstīšanai
3. Vari ar mums sazināties, lai atrastu sev vispiemērotāko

Tā ir improvizatora domāšana. Un tieši tas palīdz kā rutīnas, tā krīzes situācijās veiksmīgi veidot savu stāstu. Pieejama ikvienam.
  • apzināties
  • pieņemt
  • spontāni un kvalitatīvi reaģēt
  • izbaudīt
  • uzdrošināties
  • būt klātesošam
  • spēlēties
  • mācīties ar atvērtu prātu

Komentāri

Email again:

Iepriekšējā

Uzspēlēsim? Bērnības zīmējumu spēle

Nākamā

Kā noņemt iekšējās bremzes, kad jāģenerē idejas: 3 minūšu tehnika

Dalīties ar šo rakstu