Idejas oriģināliem stāstiem

"Manā ikdienā nekas tāds interesants nenotiek", "Man jau nav nekādu stāstu". "Es nezinu ko tādu pastāstīt", "Es jau neesmu nekāds stāstnieks"

Kad stāsts slēpjas zem galda

Atceros, kā gatavojos sava maģistra darba aizstāvēšanai un nodomāju: "Ok, apmācībās, konferencēs un sarunās ir iespējams ievietot stāstus un padarīt runu krāsaināku un aizraujošāku. Bet kā to izdarīt maģistra darba aizstāvēšanā? 8 minūtes, kurās jānoprezentē viss darbs, jāievēro akadēmiskie nosacījumi un jāspēj pateikt būtiskākais... Nu kā?"
Papildus stresu uzlika tēmas sarežģītība. Turklāt,  tajā bija nozīmīga nianse, kas var tēmu izgāzt. Šī nianse bija šķautne, kas ir kārtīgi izpētīta un pat grāmatās aprakstīta. Kas vēl trakāk, to pētījuši un aprakstījuši bija tieši maģistra darba aizstāvēšanas komisijas locekļi. Ja es neizskaidroju niansi gana skaidri, tad, vienkāršiem vārdiem sakot, viss ir slikti.
Iemesls pamatīgam satraukumam, vai ne? 

Ir maģistra darba aizstāvēšanas diena, tas, protams, notiek online. Sēžu savās mājās, klausos kolēģu prezentācijas, dzirdu komisijas āķīgos jautājumus un satraukums aug augumā. 
Prezentācija man ir gatava, bet tā ir sausa un pilna ar faktiem, kas ātri jāizstāsta. Nav vietas stāstam. Nav vietas tam, lai to padarītu aizraujošu. 
Tēma un vide nosaka to, ka man ir tikai divi varianti. Vai nu pārliecināt un aizarut komisiju, vai arī nē, kas nozīmētu, izkrist aizstāvēšanā. 
Šai tēmai nav vidusceļu. Ja man neizdodas to parādīt precīzi, tad maģistra darbs būs neaizstāvēts.

Likmes pamatīgas un mana kārta prezentēt jau pēc viena cilvēka. Steigā pārskatu slaidus un jūtu kā satraukums joprojām aug.
Atceros par elpošanas paņēmieniem satraukuma mazināšanai. Aizgriežos nost no datora un lēnām veicu ieelpu. Izelpā pārliecos pāri ceļgaliem un pamanu kaķi zem galda. Mūsu kaķene ir veca un kurla. Taču kurlums ir pamatīgi saasinājis visas citas viņas maņas.
Un tad tas notiek! Mans stāsts!  Lūk, viņš ir. Manu acu priekšā. Piemērs par dažādām maņām. Izcili piemērots manas maģistra darba domas vienkāršai paskaidrošanai.
Garā stāsta īsā versija - pēdējā brīdī iegūtais stāsts rezultējās izcilā aizstāvēšanā.

Par ko bija šis stāsts?

Stāsti ir Tev visapkārt. Iemāci sevi tos redzēt. 
Ikviena nianse, sīkums vai šķietami ikdienišķš gadījums ir ļoti labs materiāls stāstam.
Kā šo materiālu izmantot, lai izveidotu stāstu, uzzināsi [vebinārā], bet kā ievērot stāstus sev apkārt jau tagad, lasi tālāk
.

Kur meklēt iedvesmu stāstiem?

1. Iesildi prātu pamanīt sīkas, interesantas nianses un citus skatu punktus
 • izbrīvē sev 15 minūtes
 • paņem telefona kameru
 • staigā pa telpu, kurā atrodies (vai āra pastaigā)
 • fotografē ierastas lietas no  neierastiem skatu punktiem
 • vēlāk paskaties uz fotogrāfijām un nosauc 3 lietas, kas ir atšķirīgas šajā objektā, ja salīdzina ar ikdienišķo šī objekta apskates leņķi. 

2. Iedziļinies notiekošajā sev apkārt
 • neko nemainot savā ikdienas rutīnā, pamaini skatu punktu. Piemēram, braucot pa ierasto maršrutu, pievērs uzmanību cilvēkiem, krāsām vai kaut vai reklāmām. Ko iepriekš Tu nebiji pamanījis? Kāpēc? Ko šī nianse, ko tu pamanīji, maina kopējā stāstā (idejā, bildē, notikumā)?
 • ievēro, kad Tavā ikdienā mainās emocijas. Kādi notikumi tās maina? Tā var būt tik ikdienišķa lieta kā kafijas dzeršana vai sastrēgums.
 • vakarā atkal dod sev 15 minūtes laika, lai pierakstītu 3 interesantākās dienas nianses un emociju mainošis notikumus
 • pieraksti šīm niansēm vai notikumiem klāt emocijas.

3. Izveido to par prāta rutīnu.
 • fiziski dari šo, kamēr tas kļūst par ieradumu
 • kad ikdienā pamani lietas jau īpaši nepiedomājot, vari pārstāt pierakstīt
 • nofiksē domu galvā (re kāds notikums, emocija. Šis jāatceras)

Stāstnieka gēns


Iznīcinot mītu, ka stāsti ir jāizdomā, atceries par visiem senajiem stāstiem, kas nokļuvuši līdz mūsdienām. Jā, tie ir transformējušies, kļuvuši krāsaināki vai varbūt noslēpumaināki. Bet tiem visiem ir viena kopīga lieta. Tie sākās ar ikdienišķu notikumu, kas tika pamanīts.
Tevī šī prasme jau dabiski ir iekšā. Tu jau redzi stāstus sev apkārt.
Tagad laiks tos padarīt dzirdamus citiem: [Pievienojies lielisko stāstnieku pulkam šeit]

Komentāri

Email again:

Iepriekšējā

Stāstu veidošanas noslēpumi

Nākamā

5 lifta runas biežākās kļūdas

Dalīties ar šo rakstu