Harisma

Kas ir harismātisks runātājs? Vai ar harismu piedzimst, jeb to ir iespējams apgūt. Un, galu galā, kas vispār ir harisma? Tas ir ļoti populārs jautājums no daudziem, kuri vēlas uzlabot savas publiskās runas prasmes.
Lūk, dažas atbildes uz šiem jautājumiem no publiskās runas kouča un zinātnieka Dr.Džima Andersona raksta.

Sāksim ar uzdevumu Tev: kurš, tavuprāt, ir pēdējo 100 gadu vislabākais orators? Nav viegli atbildams jautājums, vai ne? Pat tie no mums, kuri padziļināti nepēta vēsturi, var nākt klajā ar visai iespaidīgu sarakstu: Džons F. Kenedijs, Nelsons Mandela, Martins Luters Kings, Ādolfs Hitlers (jā, arī ļauni cilvēki var būt labi oratori), Vinstons Čērčils, u.t.t. Neapšaubāmi, ja runājam par publisko runu, tad šie visi nosauktie ir labākie no labākajiem.
Bet kas tieši viņus padarīja tik lieliskus un, vai arī mēs tādi varam kļūt?

Kas ir Harisma?
Izrādās, ka bez tā, ka šie runātāji atradās īstajā laikā un īstajā vietā, viņiem bija vēl viena kopīga iezīme: harisma. Runātājs, kuram piemīt harisma, patiesībā gluži vienkārši spēj emocionāli savienoties ar savu auditoriju, nododot tai savas emocijas.
Eva Kihlstorma ir padziļināti pētījusi, kas nepieciešams, lai iegūtu harizmu. Un viņas secinājums ir, ka 50% jau atrodas mūsu gēnos - mums tā vai nu ir, vai arī nav. Tomēr, otri 50% var tikt apgūti. Tad nu aplūkosim, ko mēs varam darīt, lai šos 50% apgūtu.

Visa sāls ir tehnikā
Mēs visi esam redzējuši oratorus, kuriem nepiemīt harisma - viņus ir neinteresanti gan vērot, gan arī klausīties. Lielākoties iemesls tam bija monotons balss tonis un emociju neizrādīšana. Ir pilnīgi skaidrs, ka šie runātāji neizvedoja ar mums emocionālu saikni.

Lai Tavai nākamajai publiskajai runai pievienotu vairāk harismas, vispirms ir jāsāk trenēt balss intonācijas. Tām ir jāsaskan ar tekstu, kuru Tu runā. Ja vēlies auditorijā izraisīt bailes, paaugstini savu balss skaļumu. Ja vēlies nodot zināšanas un gudrību, tad pazemini balss toni.
Nākamais solis ir tavas sejas izteiksmes precīza izmantošana. Sejas izteiksmēm ir jāsaskan ar vārdiem, kurus saki. Mūsu sejās taču ir iespējams nolasīt tik daudz emociju! Tādēļ, ja tev izdosies savu mīmiku izmantot uz visiem 100%, tad tev arī izdosies ar savu auditoriju emocionāli savienoties un klausītāji aizrautīgi sekos tevis teiktajam.

Tavai ķermeņa valodai ir jāstāsta pareizais stāsts
Cerams Tu jau pamazām nonāc pie apjausmas, ka harizmas jautājums ir tik sarežģīts tādēļ, ka patiesībā tas nozīmē savas runas laikā pareizi izmantot visu, kas tev piemīt. Tātad, izmantot visu savu ķermeni: kā Tu uz skatuves kusties, kāds ir Tavas balss tonis un klāt tam visam arī vārdi, kurus izmanto, lai nodotu ziņu.
Atšķirība starp runātāju ar un bez harismas var būt milzīga. Harismātisks orators runā ar tik milzīgu enerģiju, ka auditorija vienkārši nevar palikt vienaldzīga. Tieši šī enerģija ir tā, kas Tavus klausītājus pēc runas noklausīšanās motivē rīkoties.

Vizualizēšana
Lai varētu emocionāli savienoties ar auditoriju, runātājam ir jāspēj cilvēku prātos uzburt spilgtas ainas. Kopīgas ainas izveidošana prātos spēj ārkārtīgi spēcīgi satuvināt Tevi ar Tavu auditoriju.
Oratoram ir ļoti rūpīgi jāizvēlas vārdi, lai šāda vizualizācija izdotos. Vienkāršāk to ir izdarīt, ja tiek izmantoti vārdi, kurus viegli savā prātā vizualizēt - pārvērst attēlos. Papēti kādu harismātisku runātāju uzstāšanās ierakstus (vai palasi runas) un Tu pamanīsi, ka tas ir tieši tas, ko viņi dara.

Ko šis viss nozīmē Tev
Kad esam tikuši galā ar satraukumu un nervozitāti, kas piemeklē, kad jāuzstājas publiski, mēs sākam domāt - kas tālāk? Galvenais mērķis katram oratoram ir sākt piestrādāt pie lielākas harismas savā runāšanas metodē.
Lai to izdarītu, ir jāatrod veidi, kā spēcīgāk satuvināties ar savu auditoriju. Lai tas notiktu, nav nepieciešamas nevienas no jaunākajām tehnoloģijām. Tev nepieciešama tikai Tava balss, seja un ķermenis un, jāspēj tos izmantot, pēc iespējas prasmīgāk.
Harismātisku runātāju spēks ir neiedomājams. Ja Tu tiešām ieguldīsi laiku, lai šīs prasmes attīstītu, tad tu būsi viens no retajiem, tiešām izcilajiem runātajiem. Šādas prasmes Tev noteikti palīdzēs izcelties uz citu fona.

Un nobeigumā, jautājums Tev: Vai esi kādreiz klausījies harismātiska oratora runā un, kas ir tas, ko atceries no tās visvairāk?


Komentāri

Email again:

Iepriekšējā

3 vienkāršas improvizācijas teātra tehnikas, komandas sadarbības uzlabošanai

Nākamā

IZCILA KLIENTU APKALPOŠANA. VAI SAREŽĢĪTI?

Dalīties ar šo rakstu