Emocijas sarunā

Emocijas ietekmē sarunas gaitu. Tu to zini un es to zinu.
Lielisks veids, kā to novērot ir jebkura improvizācijas teātra izrāde, kurā tiek izmantota ļoti populāra tehnika: aina trīs emocijās.
Šī tehnika ir populāra tieši tā iemesla dēļ, ka skatītājus tā uzrunā ļoti, ļoti un sajūsmas, aplausu un smieklu vētra ir garantēta.
Ainas veiksmes pamatā ir tas pats, kas jebkurai labai improvizācijas ainai - skatītājs var sevi asociēt ar to. Un emocijas ir lielisks rīks, lai ļautu skatītājam sevi asociēt ar ainu.
Kā to izmantot savā labā, ikdienā?

Kā izpaužas aina trīs emocijās:
1. Aktieri nospēlē ap minūti garu, vienkāršu, vienmuļu ainu. Bez notikumiem un emocijām
2. Akieri pavaicā publikai emociju un nospēlē to pašu vienmuļo ainu no sākuma līdz beigām, tikai šoreiz, pieliekot klāt nosaukto emociju
3. Šādi viena un tā pati aina tiek izspēlēta trīs dažādās emocijās

Rezultātā ir četras pilnīgi atšķirīgais ainas, lai arī vārdi un sižets ir nemainīgi. Atšķirība veidojas tieši emocijās, kuras piešķir saturu, jēgu un morāli konkrētajai ainai.
Pamēģini pats: pasaki vārdus : "Es šovakar palikšu mājās" - sākumā dusmīgi, tad bēdīgi un tad koķeti.
Pamanīji? Mainās pilnīgi viss.

Lai emocijas varētu veiksmīgi izmantot, tās sākumā ir jāsaprot. Katram no mums tās izpaužas dažādi. Arī sajūtam mēs tās atšķirīgi. Tev ir jāsaprot savas emocijas.
Improvizācijas teātra aktieri treniņos izmanto tehniku "Emociju orķestris", kas nozīmē, ka viena emocija Tev ir jāizdzīvo gradācijā no 1 līdz 10. No vājākās līdz pašai stiprākajai izpausmei. Kad Tu atrodi, kā emocija tevī rodas, kā Tu jūti, piemēram, bailes uz "2" un tad kāpini sajūtu un atrodi bailes uz "8" Tu sāc saprast dažādās emociju nokrāsas un izpausmes veidus.
Vēl Tu saproti, ka Tu pats vari emocijas gan kāpināt, gan arī samazināt.
Šo iemācoties, Tu arī zini, kuru emociju gribi parādīt sarunu biedram un nu jau zini, kā pie tās nokļūt un kā tā Tavā ķermenī izpaužas. Tu noteikti zini, ka emocijas nodot sarunu partnerim (tāpat kā skatītājam) var tikai tad, ja pats tās sajūti.

Emocijas ir ļoti lipīgas. Atceries, kad smējies līdzi nevis jokam, bet garšīgajiem drauga smiekliem? Un, kad kāds uz tevi sadusmojās, uzbļāva un arī Tu pats uzreiz sadusmojies? Lūk, tieši piemēri tam, kā nodot emocijas.

Atceries, emocijas vienmēr ir sajūta ķermenī. Atrodi katrai sākuma punktu. Piemēram, varbūt prieks kņud vēderā bet skumjas sākas kā kamols kaklā? Un dusmas sarauj plecus? Atrodi, kā Tavs ķermenis sajūt emociju. Pēc tam ķermenī to atrodot Tu vari apzināti palielināt konkrēto sajūtu un šādi kāpināt arī emociju.
Lūk, kā emociju atrašanos ķermenī atspoguļojuši Somu pētnieki


Komentāri

Email again:

Iepriekšējā

Startup saruna ar investoriem. "Sarunas par sarunām" 9.epizode

Nākamā

Dusmas un saruna. Podkāsta "Sarunas par sarunām" 8.epizode

Dalīties ar šo rakstu