Aizver ausis un klausies

Mēs visi sēžam, sarunājamies, bet saruna nevirzās uz priekšu.  Sajūta, ka mēs viens otru nedzirdam, nesaprotam. Kāpēc tā?

Neskaitāmi pētījumi jau sen pierādījuši, ka veiksmīgā sarunā piedalās ne tikai vārdi, bet arī balss tonis, mīmika un ķermeņa valoda. Tomēr liela daļa no mums ikdienas sarunās to spītīgi atsakās ievērot un izmantot.
Kāpēc?
Tās ir bailes pārprast, iztulkot nepareizi
. Bet zini, ko? Neņemot vērā ķermeņa valodu un mīmiku, apkārtējos apstākļus -  Tu pilnīgi noteikti iztulkosi nepareizi. Padomā kaut vai par tiem e-pastiem, kurus Tu izlasi, tomēr nesajūti toni, nesaproti ziņu vai pat pārproti to. 

Bērnam, kā saka "sejā raksīts" ko viņš vēlas un jūt. Cilvēkam pieaugot mainījies vien tas, ka "sejā rakstīto" viņš prot meistarīgāk noslēpt. Tomēr tas nav nekur pazudis.

Kā būt vērīgam un redzēt, ko saka?

1. Centrē uzmanību uz sarunas partneri


Noliec malā savu pieredzi, ego un priekšstatus. Skaties uz partneri, redzi partneri, redzi vidi un apstākļus, kas viņu ietekmē. Kādā noskaņojumā viņš ieradās uz šo sarunu? Ko dara viņa rokas, kādā pozīcijā atrodas viņa pleci. Par ko tas liecina? Ieraugi savu sarunas partneri pirms viņš ir sācis runāt.

Neviens no mums uz sarunu neatnāk kā balta lapa. Mums visiem ir līdz sava dienas vai pat nedēļas bagāža. Ieraugi, kādu paņēmis Tavs sarunas partneris.

2. Uzticies saviem instinktiem


Tieši tāpat ka ķermeņa valodu un emocijas mēs komunikcējam nedomājot, neverbalizējot un gandrīz automātiski, tāpat arī tās ir jālasa. Mūsu galvā ir spoguļneironi, kas kopē emocijas, kuras tie sajūt pretīm esošajā cilvēkā. Ja Tu sajūti emociju, kas nav Tava, kurai nav jābūt, ļoti iespējams, ka to tagd jūt Tavs sarunas partneris.
Es, piemēram, vadot apmācības Runas Rāmī jau sen vairs neizjūtu satraukumu. Tomēr, pirmās nodarbības pašā sākumā tas vienmēr parādās, jo tas piemīt nodarbību dalībniekiem. Gandrīz vienmēr to izjūtu arī uz sevi. 

Izmanto šo informāciju. Ja iespējams, empātiski pasaki sarunas partnerim ko redzi  vai sajūti. Tas var padarīt sarunu daudz atklātāku un veiksmīgāku. 

3. Nespēlē klusos telefonus


Ja Tev nav skaidra ziņa,  vai arī tā kontrastē ar to, ko Tu redzi - saki skaļi. Ir daudz sliktāk pieņemt kādu savu interpretāciju par to, kas tiek teikts, nekā patiesi noskaidrot, par ko ir runa
Un, kad šo punktu ievērot paliek sarežģīti, atceries par pirmo punktu - uzmanība uz sarunas partneri.
Grūti pavaicāt ir vien tad, kad domājam "kā tas izskatīsies" un  "ko par mani padomās".
Saruna nav par Tevi, saruna ir par jums visiem. Tādēļ sadali savu fokusu uz sarunas partneri vai partneriem. Tas palīdzēs iegūt nepieciešamo pārliecību lai godīgi pateiktu - esam iestrēguši šajā sarunā, es nesaprotu, ko Tu saki.

4. TRRENĒ savas neverbālās komunikācijas prasmes


Ja esi apņēmies tās uzlabot, tad dari, nevis domā par to :) 
Mēs varam palīdzēt, ieskaties [ŠEIT]

Komentāri

Email again:

Iepriekšējā

4 publiskās runas tēli, kas rodas stresa dēļ

Nākamā

Kas notiek aiz improvizācijas durvīm

Dalīties ar šo rakstu