3 soļi līdz komandai, kas izrāda iniciatīvu un veido jaunas idejas

“Ideja: ieteikums vai rīcības plāns, lai kaut ko darītu” , Kembrižas vārdnīca.
Visiem cilvēkiem ir idejas. Pilnīgi visiem. Jautājums ir tikai par divām kategorijām:
1) cik kvalitatīvas ir šīs idejas un
2) vai šīs idejas tiek pateiktas skaļi.
Šajā rakstā tiks apskatīta otrā kategorija: kā panākt to, lai uzņēmuma darbinieki pie Jums nāktu ar savām idejām.
Vai atceries to sajūtu, jad Tev pēdējo reizi galvā iešāvās ideja? Prieks un lepnums pašam par sevi, tāda patīkama kņudoņa vēderā. Un pēc tam prātā veidojas iekšējais dialogs: “vai tiešām tā ideja ir tik laba? Varbūt kāds jau bija to iedomājies un atrada iemeslus, kādēļ tā nav veiksmīga un es vienkārši par to vēl neesmu aizdomājies? Ja nu es pateikšu to skaļi un man sāks uzdot jautājumus uz kuriem vēl nevaru atbildēt? Ja nu tā tomēr ir slikta ideja?”. Vienā vārdā to var nosaukt par bailēm būt nesaprastam (pat atgrūstam, izsmietam, noniecinātam).
Lielai daļai no mums šī sajūta ir radusies jau sen bērnībā, kad kādas idejas dēļ esam nonākuši nepatīkamā situācijā.

Un tagad padomā, kuras ir tās situācijas, kurās Tu vislabprātāk dalies ar idejām skaļi? Ar ģimeni, ar tuviem draugiem? Varbūt kādā kopā būšanas pasākumā, kur caur smiekliem izrunājat vistrakākās idejas? Un sajūta tad ir ļoti laba, ne tā?

Lai dalītos ar idejām, ir nepieciešama atbalstoša un pozitīva vide. Ja Tu esi komandas, departamenta vai uzņēmuma vadītājs – lieliska ziņa! Tieši Tu vari izveidot šādu vidi, vajag tikai vēlēšanos, mazliet pacietības un dažas pielietojamās improvizācijas tehnikas.

Lūk 3 soļi līdz tavai iniciatīvas un ideju pilnajai komandai:

# 1 Atbalstoša vide
Kas raksturo labu draugu vai ģimenes kompāniju? Viens otru pieņem tādus, kādi viņi ir. Ļauj būt pašiem. Tā arī ir atbalstoša vide un tieši tādu pašu Tev jāizveido savā komandā.
Atceries trīs pamata lietas:
1. Katrs cilvēks rada gan labas, gan sliktas idejas
2. Skaļi pateikta slikta ideja var kādu citu iedvesmot labai idejai
3. Idejas izrunāšana var aizņemt 10 minūtes un ietaupīt vairākas stundas

Darbinieki sāks dalīties ar savām idejām tad, kad sajutīs, ka var to darīt un justies labi. Uzklausi katru ideju, arī to, kura sākotnēji tev nešķiet veiksmīga. Ja esat sapulcē, tad padiskutējiet, kā šī ideja varētu risināties. Arī, ja ideju nepielietojat dzīvē, pasakies skaļi idejas autoram par to, ka viņam rūp šī tēma un viņš centās atrast jaunus risinājumus.
Izrādi darbiniekiem, ka Tu novērtē viņu idejas un iniciatīvas izādīšana ir tā vērta, lai Tu tam veltītu savu laiku. Ja nevari uzklausīt kādu ideju konkrētajā mirklī, vienojaties par laiku, kad Tu to varēsi.

Dod idejai laiku. Pēc 10 sliktām idejām var atnākt viena ģeniāla!
# 2 Sadarbība idejas pilnveidošanai
Ja ilgu laiku būs daudz dažādu ideju, bet, neviena no tām netiks attīstīta un realizēta, veidosies neticība tam, ka idejas izteikt ir vērts. Veicini komandas saskarsmi tā, lai tā būtu vērsta uz ideju attīstīšanu un papildināšanu. Lūk dažas no improvizācijas tehnikām, kuras regulāri izspēlētas aktivitāšu veidā (piemēram, reizi divās nedēļās sapulcē) veidos komandai šādu ieradumu.
  • Baumu aplis.
Jebkurš no dalībniekiem izdomā un skaļi pasaka kādu neeksistējošu baumu. Šī bauma jāpasaka kādam citam no klātesošajiem. Tas, kuram bauma tika pateikta, to apstiprina un pieliek vēl kādu papildinājumu no savas puses klāt. Kad tas ir izdarīts, tad šī persona izdomā jaunu, nesaistītu baumu un vēršas pie kāda cita no kolēģiem.
Piemērs:
Andris: Jana, iedomājies, no rītdienas visā valstī būs atļauts cilvēkiem ģērbties tikai zaļās drēbēs!
Jana: Jā, un tas vēl nav viss! Tās drēbes varēs būt izgatavotas tikai no aitas vilnas!
---- Jana sāk jaunu baumu
Jana: Valentīna, iedomājies, .........

  • Jauna produkta radīšana.
Svarīgi: šajā spēlē neeksistē fizikas likumu vai naudas izteiksmes ierobežojumu. Brīvs fantāzijas lidojums!
Izlemjat, kādu produktu ražosiet. Piemēram – lūpu krāsu.
Pirmais sāk un pasaka kādu īpašību, kas piemitīs šai lūpukrāsai. Blakus esošais pasaka, kas viņam patīk šajā idejā (ļoti konkrēti) un tad papildina to, pieliekot klāt vēl kādu īpašību. Un tā turpina uz priekšu, kamēr šis ideju aplis izgājis vismaz divas reizes.
Piemērs:
Andris: Mēs ražosim lūpukrāsu un viņa garšos pēc burgeriem
Jana: Man patīk ideja par burgeru garšu, jo tas ļaus priecēt garšas kārpiņas bez sirdsapziņas pārmetumiem par kalorijām. Un vēl šai lūpukrāsai būs iebūvēts radio
Valentīna: O, man patīk šī ideja, jo man ļoti patīk krāsot lūpas mūzikas ritmā. Un vēl mēs izdarīsim tā, lai lūpu krāsai būtu pievienots dīvāns
Liene: Jā, lieliska doma par dīvānu, vismaz nenogurs kājas, kamēr uzkrāsosies. Un vēl lūpukrāsai būs.....

Šīs spēles veido divas no bāzes iemaņām, kas nepieciešamas, lai idejas attīstītu un novestu līdz realizācijai:
1. idejas akceptēšana un būvēšana uz tās (papildināšana)
2. kaut kā laba saskatīšana katrā idejā

# 3 Nepārtrauktība
Proaktīvas un iniciatīvas pilnas vides veidošana nav vienas dienas darbs. Tāpat arī tas ir darbs, kas nekad nebeidzas. Esi pacietīgs, līdz izveidojas patiešām atbalstoša vide un darbinieki tic un uzticas. Pēc tam turpini šo vidi uzturēt un velti laiku gan ideju uzklausīšanai un izrunāšanai, gan arī otrajā puktā minētajām un līdzīgām aktivitātēm. Tas darbiniekos veido ieradumu dalīties ar idejām un tās attīstīt.
Īslaicīga darbība šajā virzienā darbiniekus iedvesmos uz mirkli kļūt proaktīviem. Nepārtraukta darbība veidos darbiniekos ieradumu būt proaktīviem vienmēr. Jo galu galā, Tu nekad neizni tieši kad un kura ideja būs izšķirošais veiksmes faktors.
Izvēle ir Tavās rokās.

Lai izdodas!

Komentāri

Email again:

Iepriekšējā

Pārkāpt bailēm, lai spertu nākamo soli savā pašattīstībā. Podkāsts "Sarunas par sarunām" 5.epizode.

Nākamā

10 Pielietojamās improvizācijas spēles dažādiem grupu pasākumiem

Dalīties ar šo rakstu