3 akūtākie jautājumi par tiešsaistes zvanu vadīšanu

Jau kopš pagāšā gada aprīļa vadām nodarbības attālināti, un kopā to skaits nu jau sniedzas stipri pāri simtam. Tā nav tikai mūsu ikdiena - lielākā daļa strādājošo ir pārgājuši uz tiešsaistes režīmu. Tas, savukārt, nes sev līdz zināmus (un nezināmus) izaicinājumus.
Kā ar tiem tikt galā?

Apkopojām trīs biežāk uzdotos jautājumus nodarbību laikā

1. Kā veiksmīgāk nolasīt auditorijas reakciju online vidē (vai saprata, vai seko līdzi u.c.)?
Reakciju mēs dzīvē lasītu no ķermeņa valodas, mīmikas, emocijām. Tāpēc pirmais noteikums - obligāti visiem jāieslēdz kamera.

Iespējams, jau mūsu Facebook redzēji šādu vizuāli, ko sagatavojām Tavām ērtībām:
Tātad, kameras ieslēgšanai izņēmumi ir vebināri vai sapulces, kurās ir virs 20 cilvēkiem.
Šādās situācijās redzēt visus dalībniekus un pārskatīt viņu reakcijas ir gan izaicinoši, gan arī nav nepieciešams.

Kā vadītājs var sekmēt dalībnieku iesaisti:
  • pārliecināties, ka zvanā tiešām ir tie cilvēki, kam ir jāiesaistās (ja kādam jāiesaistās īsu brīdi, var, piemēram, sarunāt, ka viņš/viņa pieslēdzas tikai uz brīdi);
  • pārliecināties, ka zvana / sapulces garums ir adekvāts (koncentrēšanās zūd jau pēc aptuveni 20 minūtēm. Ja tiešām nav iespējams saīsināt, sk. nākamo punktu)
  • regulāri uzdot jautājumus - jautājums kā forma pievērš klausītāja uzmanību, jo dod signālu, ka tūlīt būs jāatbild. Protams, proporcionāli jāizvērtē, cik daudz tas ir nepieciešams, un vai, iekļaujoties laikā, spēsi atbildēt uz atgriezenisko saiti, ja sāksies garākas diskusijas.


2. Kā panākt, ka cilvēki ieslēdz videokameru?Šeit noderēs spēles!

Pāris, kuras mums ir noderējušas:

  1. Pirkstiņu spēle. Izstiep labās rokas rādītājpirkstu pret kameru. Izstiep kreisās rokas īkšķi uz augšu, it kā rādītu Facebook “Patīk” ikonu. Tad maini tos vietām, cik ātri vari (vienlaicīgi nomaini labās rokas rādītājpirkstu pret paceltu īkšķi, un kreisās rokas īkšķi pret izstieptu rādītājpirkstu). Veicat sacensības grupā - kuram veicas visātrāk?
  2. Profesiju sasveicināšanās. Visi ieslēdz kameras, tad nostājas ar sānu pret tām. Vadītājs sauc profesijas un uz 3, 2, 1 visi pagriežas, rādot, kā sasveicinās šīs profesijas pārstāvis. Ļaujaties pirmajai idejai. Te nav jābūt precīzam, galvenais ir ļauties impulsam, spēlei un arī izkustēties.
  3. GIF spēle. Sākat zvanu, visiem reizē parādot ar ķermeni, kāds GIF raksturotu viņu dienu (kāda spēcīga emocija, kustība, reakcija). Tad paspēlējaties vēl ar pāris situācijām par Jums aktuālām tēmām. Kad visi jūtas pietiekoši ērti, aicini ikvienu saukt nākošās situācijas.
  4. Spogulis. Visi ieslēdz kameras. Viens vada un rāda kustības, pārējie spoguļo līdzi. Pēc brīža tas, kurš rāda, nosauc nākošo rādītāju, visi seko tam. Kustības ir uzmanīgas, līganas, lai visi paspēj izsekot līdzi. Ideāla tehnika, ja sapulces mērķim un tematam nepieciešama ieklausīšanās, empātija, “iekāpšana otra kurpēs”.

Regulāri veicot spēles, tas rada uzticību, saliedē un ļauj kopīgi pamuļķoties, kas šim laikam ir nepieciešams un palīdz atjaunot grupas sadarbību un uzticēšanos.

Tas, savukārt, palielina iespēju, ka cilvēki jutīsies komfortablāk paturēt kameru ieslēgtu arī pēc spēlēm.

Spēles iesakām izmantot arī enerģijas uzturēšanai un brīžiem, kad zūd koncentrēšanās, visa zvana garumā.


3. Kā iegūt atgriezenisko saiti no lielām grupām?
Kā redzēji, šajā gadījumā kameras nebūs labākais variants - labu gribēdami mēs neizsekosim visiem līdzi.
Šeit var līdzēt vairāki varianti:
  • Izmantot ātrās atbildes čatā. Tu uzdod jautājumu un zvana dalībnieki uzraksta atbildi. Lai palielinātu kopības sajūtu un piešķirtu šim procesam dzirkstelīti, ENTER spiež visi kopā uz 3-2-1.
  • Mentimeter.com: šeit vari izveidot digitālās aptaujas ātrai un uzskatāmai atgriezeniskajai saitei. Ir iespēja arī izvēlēties aptauju, kurā biežāk rakstītos vārdus programma vizuāli palielina, līdz ar to, redzēsi tendences lielākās grupās.
  • Apmāci vai izvirzi līderus un sadali dalībniekus grupās pa 8-12 un nosūti viņus uz Breakout room (šis piemērots Zoom zvaniem), lai iegūtu individuālu atgriezenisko saiti, vai veidotu dziļāku diskusiju. Pēc tam velti laiku, lai iegūtu informāciju no līderiem Jums ērtā veidā (papildus 5-10min sazvana beigās, privāts čats, vai, atgriežoties atpakaļ no mazajām istabām diskusijā līderi pārstāv savas telpas, pārējie klausās).

Patika ieteikumi? Palikuši vēl kādi jautājumi? Piesakies bezmaksas DEMO zvanam "Komandas motivācija attālināti", kurā palīdzēsim Tev jaunajos sapulču un apmācību izaicinājumos.
.


Komentāri

Email again:

Iepriekšējā

Labā ziņa, sliktā ziņa: perfekcionisms un Tu

Nākamā

5 iemesli, kāpēc improvizācijas tehnikas saliedē pat svešiniekus

Dalīties ar šo rakstu